Marek Łucyk – pasjonat, lider. Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, który z powodzeniem łączy pasje z życiem zawodowym. Od ponad 20 lat pracuje na rzecz miasta, które kocha.

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni oraz Uniwersytet Gdański. Z wykształcenia politolog. W czasach szkolnych rozwijał liczne zainteresowania, od gry na fortepianie, poprzez fotografię analogową, po wyprawy rowerowe i sporty wodne.

Samorządem zainteresował się podczas studiów. W 1998 roku zaufali mu mieszkańcy okręgu Babie Doły, Oksywie, Obłuże, Pogórze. Przez kolejnych 13 lat sprawował funkcję radnego miasta. Angażował się w działania komisji ds. sportu, a także był wieloletnim przewodniczącym komisji rewizyjnej, dzięki czemu od podszewki poznał proces zarządzania budżetem miejskim. Jego zaangażowanie zostało docenione przez gdynian: w 2005 roku – jako 27-latek i tym samym najmłodszy radny w mieście – zdecydowanie zwyciężył w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego na najbardziej skutecznego radnego aglomeracji trójmiejskiej. Receptę na sukces zawarł wówczas w jednym zdaniu: „Trzeba słuchać ludzi i być wrażliwym na ich problemy”.

W 2011 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu  (wówczas Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji). Pod jego skrzydłami jednostka nabrała wiatru w żagle. Priorytetem stał się powszechny dostęp do bazy sportowej oraz bezpłatnych zajęć dla mieszkańców. Z jego inicjatywy, w latach 2011-2018, w budżecie miasta znacznie zwiększono wydatki na inwestycje w sportową infrastrukturę przyszkolną oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Równie ważni stali się gdyńscy seniorzy, dla których zainicjował liczne wydarzenia sportowe i rekreacyjne. Za sprawą podjętych przez niego działań dotyczących sportu, Gdynia zaczęła stanowić wzór do naśladowania dla innych samorządów.

Był przewodniczącym rady sportu, a także odpowiadał za organizację imprez sportowych, których renoma wykracza daleko poza granice kraju. Red Bull Air Race, Volvo Gdynia Sailing Days czy IRONMAN 70.3 Gdynia to marki doskonale znane kibicom na całym świecie.

Jest laureat wielu nagród i wyróżnień. W 2015 roku ogólnopolski portal branżowy BiegiMasowe.plsklasyfikował go w pierwszej dziesiątce rankingu najbardziej wpływowych ludzi polskich biegów. Odznaczony m.in. srebrnym medalem za zasługi dla obronności kraju i brązowym medalem za zasługi dla policji.

Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników Wojciecha Szczurka. Od ponad pięciu lat wchodzi w skład Kolegium Prezydenta, dzięki czemu zdobył doświadczenie w kreowaniu harmonijnego rozwoju miasta. W 2018 roku został powołany na pełnomocnika prezydenta ds. realizacji projektów strategicznych. W tym samym roku objął funkcję wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju.

Liczne zadania, które przyczyniają się do poprawy jakości życia gdynian, realizuje w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi, szkołami i radami dzielnic. Czuje, że jego praca ma głęboki sens, a jej efektem jest fakt, iż gdynianie uważają się za najszczęśliwszą społeczność w Polsce. Aktualnie jego najważniejszym celem jest wykreowanie dalekosiężnej strategii, dzięki której Gdynia będzie konsekwentnie rozwijała się pod względem zarówno infrastruktury, miejsc do odpoczynku w otulinie zieleni i stanie się jeszcze wspanialszym miejscem do życia.

Wolne chwile uwielbia spędzać aktywnie, na rowerze, spacerach, bliższych i dalszych podróżach kamperem.  Zawsze z radością wraca do Gdyni – to jego miejsce na ziemi. Szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.