Bartosz Bartoszewicz

RODZINA I ŻYCIE PRYWATNE

Jestem mężem i tatą trzech córek, którym od początku naszej rodzinnej przygody staram się pokazywać świat, jego piękno i różnorodność. Gdy byłem dzieckiem – moi rodzice – przez siebie zbudowanym kamperem – zabierali mnie w różne miejsca w Polsce i Europie pokazując przede wszystkim piękno natury i arcydzieła sztuki. Dzisiaj ja, wspólnie z żoną Joanną staramy się być możliwie najlepszymi przewodnikami dla 2, 6 i 7-latki.

Urodziłem się w Gdyni, tu się wychowałem i dorastałem. Stąd wyjeżdżałem w różne miejsca świata podróżując, ucząc się i zdobywając doświadczenie zawodowe. O swoich przygodach opowiadałem na różnych spotkaniach poświęconych podróżowaniu – w tym gdyńskich Kolosach. Zawsze byłem zwolennikiem aktywnej formy spędzania czasu. Trenowałem siatkówkę, piłkę nożną, żeglarstwo, a nawet narciarstwo wodne. Mam za sobą szereg biegów ulicznych – naszych gdyńskich, w tym ostatni gdyński nocny maraton, czy biegów terenowych, jak na przykład bieg Katorżnika. Odkąd pamiętam – biegam, jeżdżę na rowerze i pływam, stąd kilka lat temu zacząłem aktywnie trenować triatlon. Kilkukrotnie ukończyłem tzw. połówkę IRONMANA. Od siedmiu lat wielogodzinne treningi w każdym tygodniu trzech różnych dyscyplin zastąpiłem czasem spędzanym z trzema córkami. To dzisiaj mój priorytet i choć planuję kiedyś wrócić do treningów – dzisiaj każdą wolną chwilę staram się spędzać właśnie z nimi.

NAUKA I WIEDZA

Moja formalna edukacja zaczęła się w klasie 1B w zlikwidowanej reformą tworzącą gimnazja – Szkole Podstawowej nr 27 w Gdyni przy ul. Słowackiego. Następnie ukończyłem VI Liceum Ogólnokształcące – profil humanistyczny z rozszerzonym programem nauki języka angielskiego oraz Politologię na Uniwersytecie Gdańskim – specjalizację samorządowo-ustrojową. Kolejnym krokiem były studia MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, która program ten realizowała we współpracy z University of Northampton w Wielkiej Brytanii. Ukończyłem różne kursy zawodowe, doszkalające w Polsce i w Wielkiej Brytanii. W grudniu 2022 roku uzyskałem stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie Nauki o polityce i administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Obroniłem się z wyróżnieniem prezentując swoje badania naukowe w ramach pracy o tytule „Idea smart city w polityce rozwoju miast”.

PRACA

Moje doświadczenie zawodowe uwzględnia działalność w organizacjach pozarządowych, pracę w dużej korporacji, pełnienie funkcji menadżerskich, prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce oraz firmy w Wielkiej Brytanii. Zdobywałem doświadczenie odbywając praktyki i pracując w różnych miejscach świata – Malezji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zmieniałem branże specjalizując się przez lata przede wszystkim w zarządzaniu oraz wdrażaniu projektów z zastosowaniem nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Obecnie – nieprzerwanie od 2014 pełnię funkcję Wiceprezydenta Gdyni. Obowiązki te zostały mi powierzone przez Wojciecha Szczurka, z którym wcześniej przez osiem lat współpracowałem jako radny miasta i pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych.

Do zakresu moich obecnych obowiązków należy nadzór i koordynacja działań dotyczących przedszkoli i szkół. Gdyński system oświatowy jest uznawany za jeden z najlepszych w Polsce. To miliony pojedynczych działań i aktywności znakomitej kadry gdyńskich placówek oświatowych, w tym przedszkoli oraz szkół i ja także jestem elementem tej układanki, który stara się rozwijać oświatę oferującą możliwie najlepsze warunki nauki i doświadczania świata. Gdyńskie szkoły powinny być tymi, które rozwijają skrzydła, zachęcają do zadawania trudnych pytań i pozwalają odkrywać oraz rozumieć świat. Nad tym pracowaliśmy, pracujemy i będziemy konsekwentnie w tym kierunku nadal zmierzać wdrażając innowacje, jak i korzystając ze sprawdzonych w innej części Polski czy też świata wdrożeń.

Odpowiadam również za miejskie działania w zakresie profilaktyki zdrowia. Wspólnie z zespołem powołaliśmy do życia Gdyńskie Centrum Zdrowia – nowy podmiot aktywnie zaangażowany w popularyzowanie zdrowych form aktywności, organizujący dodatkowe badania i realizujący szereg prozdrowotnych inicjatyw. W trakcie pandemii to właśnie zespół GCZ był odpowiedzialny za działania mające na celu możliwie najlepsze przeciwdziałanie jej skutkom, a ja przez cały czas jej trwania przewodniczyłem sztabowi kryzysowemu.

Bardzo lubię zarządzanie projektami – im trudniejsze i bardziej skomplikowane – tym lepiej. Jako kierownik, pełnomocnik, szef projektu czy wiceprezydent odpowiadałem za organizację takich wydarzeń jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Lotnicze Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race czy ostatni urodzinowy taniec podniebnych dornów. W minionych latach byłem także wykładowcą i prowadziłem zajęcia dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Dzieliłem się wiedzą i doświadczeniem z zakresu funkcjonowania samorządu terytorialnego jak i właśnie z obszaru zarządzania projektami.

Zawsze byłem zainteresowany nowymi technologiami i ich niemalże niekończącymi się możliwościami. Buduję smart city – inteligentne miasto – Gdynię i dzielę się swoimi doświadczeniami praktyczną wiedzą na konferencjach na całym świecie. Nadzorowałem wdrożenie szeregu rozwiązań obszaru smart city, doprowadzając do większej skuteczności gdyńskiej administracji, obniżając koszty jej funkcjonowania i poprawiając jakość obsługi. Smart City czyli miasto inteligentne to miejsce, w którym żyje się dobrze, a mieszkańcy są z niego dumni i zadowoleni. To miasto o wysokiej jakości życia – taka wg. badań, ale co najważniejsze – w świadomości wielu gdynianek i gdynian jest Gdynia i taką chcę ją nadal rozwijać.