Marek Łucyk

Wiceprezydent ds. rozwoju

Pełnomocnik prezydenta ds. projektów strategicznych

 

Gdynianin, pasjonat, lider. Z wykształcenia politolog, z wyboru menedżer sportu. Od wielu lat z powodzeniem łączy pasję z życiem zawodowym.

W czasach szkolnych rozwijał liczne zainteresowania. W chwilach wolnych od gry na fortepianie, robił zdjęcia aparatem analogowym, by później samodzielnie wywoływać je w ciemni. Jego klasa w II LO była pierwszą w Gdyni o profilu informatycznym, jednak zamiast długiego przesiadywania przed komputerem, wolał jazdę na rolkach albo wycieczki na Półwysep Helski w poszukiwaniu wiatru i fal. To tam, wraz z grupą znajomych, rozpoczynał swoją przygodę z windsurfingiem.

Jego zainteresowanie samorządem zaczęło się już podczas studiów. Na temat pracy magisterskiej wybrał reformę administracyjną rządu Jerzego Buzka.

W 1998 roku zaufali mu mieszkańcy okręgu Babie Doły, Oksywie, Obłuże, Pogórze. Przez kolejne 13 lat pełnienia mandatu radnego zajmował się przede wszystkim sportem. Mocno angażował się w działania Komisji ds. Sportu, jak również był wieloletnim przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, dzięki czemu miał możliwość poznania od podszewki procesu zarządzania budżetem miejskim. Jego zaangażowanie zostało docenione przez gdynian – w 2005 roku, jako 27-latek i tym samym najmłodszy radny w mieście, zdecydowanie zwyciężył w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego na najbardziej skutecznego radnego aglomeracji trójmiejskiej. Receptę na sukces zawarł wówczas w jednym zdaniu: „Trzeba słuchać ludzi i być wrażliwym na ich problemy”.

W latach 2009-2011 pełnił funkcję dyrektora sportowego klubu Vistal Gdynia, w którym zajął się budową struktury organizacyjnej. Na efekty sportowe nie trzeba było długo czekać: w sezonie 2009/2010 rozpoczęło się, trwające aż do dzisiaj, pasmo sukcesów piłkarek ręcznych Vistalu.

W 2011 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu (które wówczas funkcjonowało jeszcze jako Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji). Od tamtego czasu nastąpił znaczący wzrost aktywności jednostki.
W swojej pracy duży nacisk kładzie na powszechny dostęp do wciąż rozwijającej się infrastruktury, a także do darmowych zajęć sportowych. Jest entuzjastą tworzenia programów szkoleniowych dla dzieci i młodzieży oraz projektów skierowanych na aktywizowanie lokalnej społeczności. Pod jego skrzydłami Gdynia dynamicznie rozwinęła swoją ofertę rekreacyjną. Przedsięwzięcia, takie jak: program bezpłatnych zajęć sportowych Gdyńskie Poruszenie, rowerowy MTB Gdynia Maraton, czy Grand Prix Gdyni – największy cykl biegów ulicznych w Polsce, nie tylko gromadzą tysiące miłośników aktywności fizycznej, ale również stanowią wzór do naśladowania dla innych samorządów.

Jako dyrektor GCS odpowiada także za organizację imprez sportowych, których renoma każdego roku przyciąga do Gdyni rzesze kibiców i turystów ze wszystkich zakątków świata. Red Bull Air Race Gdynia, Volvo Gdynia Sailing Days, Zlot Żaglowców, czy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife to marki, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2015 roku ogólnopolski portal branżowy BiegiMasowe.pl sklasyfikował go w pierwszej dziesiątce rankingu najbardziej wpływowych ludzi polskich biegów. Sprawił, że „Gdynia Sport” to dzisiaj uznana marka nie tylko w kraju.

Jest członkiem Kolegium Prezydenta, dzięki czemu bierze udział w kreowaniu harmonijnego rozwoju miasta oraz realizacji świadomej polityki miejskiej.

Realizuje zadania w oparciu o szerokie partnerstwo z organizacjami pozarządowymi, klubami sportowymi, szkołami i radami dzielnic. Nagradzany szeroką paletą odznaczeń – w ten sposób docenione zostało m.in. bezpieczeństwo, które zawsze jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wydarzenia sportowe organizowane w Gdyni.

Sport zna nie tylko w teorii. Aktywność fizyczną propaguje w każdej wolnej chwili. Uczestniczy w imprezach biegowych i triathlonowych, czym udowadnia, że sportowy styl życia to droga dostępna dla każdego.

Szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.