Jakub Furkal
Z zamiłowania jest po prostu gdynianinem. Uwielbia swoje miasto i wielką frajdę daje mu sprawianie, żeby żyło się w nim wygodniej i przyjemniej. Wierzy, że miasto zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb najsłabszych jego mieszkańców będzie wygodne dla wszystkich. Takie właśnie przesłanie niesie filozofia 8-80, która stawia sobie za cel takie przekształcenie miast, by ludzie mogli chodzić, poruszać się na rowerach, korzystać z wygodnego transportu publicznego i by jak najwięcej było przyjaznej mieszkańcom przestrzeni, przede wszystkim ogólnodostępnych parków.
Wychował się na Oksywiu, edukacje zaczął w SP 33. W wieku 18 lat przeprowadził się do Redłowa, gdzie mieszka do dzisiaj. Skończył VI LO, naukę kontynuował na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii oraz na podyplomowych studiach na Wydziale Architektury – Urbanistyka, Projektowanie Przestrzeni. Ukończył również podyplomowe studia menedżerskie w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, zdobywając tytuł MBA.
Pierwsze lata życia zawodowego spędził w wiodącej szkole biznesu zdobywając doświadczenie na stanowisku Menedżera Programowego. Organizował szkolenia biznesowe, koordynował międzynarodowe sesje studiów MBA. W 2010 r., codziennie stojąc w korkach zainteresował się transportem rowerowym i założył Stowarzyszenie „Rowerowa Gdynia”, które postawiło sobie za cel wsparcie miasta w poprawie warunków do poruszania się jednośladem. Aby jeszcze skuteczniej wdrażać zrównoważony transport, w 2016 r. zdecydował się na podjęcie pracy dla miasta. Jest kierownikiem zespołu ds. komunikacji rowerowej w Zarządzie Dróg i Zieleni, zaś od 2017 r. pełni również funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.
Poza pracą zawodową, czas poświęca na poprawę warunków lokalnej społeczności. Od 2015 r. reprezentuje mieszkańców jako radny dzielnicy Redłowo. Jest autorem czterech zwycięskich projektów dla swojej dzielnicy w Budżecie Obywatelskim. Był członkiem rady ds. Budżetu Obywatelskiego. Jest przewodniczącym Wspólnoty Mieszkaniowej „Redłowska Kaskada”. Lubi rozmawiać z ludźmi poznając w ten sposób ich potrzeby. Zabiega o estetyzację przestrzeni publicznych pełnych zieleni i wolnych od przytłaczających reklam.
Jego zamiłowaniem jest taniec irlandzki, który trenuje od 8 lat. Chcąc dzielić się swoją pasją z mieszkańcami, organizuje coroczne międzynarodowe zawody. W listopadzie 2017 zorganizował Mistrzostwa Europy i Azji w Tańcu Irlandzkim, które odbyły się właśnie w Gdyni.
W Radzie Miasta chce skupić się na zrównoważonym rozwoju miasta, promocją zrównoważonego transportu, wspieraniu komunikacji publicznej i rowerowej, działaniom na rzecz czystego powietrza poprzez wymianę pieców węglowych, tworzeniu nowych, pełnych zieleni przestrzeni publicznych. Zamierza zaangażować się we wdrożenie tzw. uchwały krajobrazowej oraz rozwiązać problemy parkingowe w centrum.